FIRST   Nedir?

FIRST®(For Inspiration and Recognition of Science and Technology), 1989’da kurulan ve kuruluşundan bugüne aktif olarak STEM değerlerini yaymak için programlar hazırlayan uluslararası bir vakıftır. Her yaştan öğrenciye hitap eden toplamda 3 yarışmaya ev sahipliği yapmaktadır.

  • ✔ 4-16 yaş grubu için FLL (FIRST Lego League)
  • ✔ 7-12. sınıflar için FTC (FIRST Tech Challenge)
  • ✔ 14-18 yaş grubu için FRC (FIRST Robotics Competition)

Dünyadaki birçok büyük kuruluşla birlikte çalışan FIRST, her sene kendini yenileyen konseptleri ile öğrencilerine her zaman yeni şeyler öğreterek onların mühendislik ve inovatif düşünce yeteneklerini geliştirmeyi hedeflemektedir. FIRST organizasyonları, diğer robot yarışmalarından; takım içinde sadece robota değil aynı zamanda sosyal değerler, projeler ve STEM & FIRST değerlerinin yayılmasına oldukça önem vermesiyle ayrılarak dünyanın en prestijli robotik yarışmaları olarak anılmaktadır.

pic pic
pic

FIRST   Robotics Competition

FIRST programlarından lise öğrencilerine hitap eden ve en karmaşık sistemli robotların inşa edildiği yarışmadır. Öğrenciler yazılım, mekanik ve elektronik becerilerini geliştirirken sosyal alanda yaptıkları projeler ile STEM değerlerini de yaymaya çalışır. Bu sebeple FRC’de herkes için bir yer vardır. Her yılın ilk cumartesi günü olarak belirlenen “Kick-Off Date”te o yılın robot konsepti ve oyun parkuru açıklanmaktadır. Bu duyurudan sonra takımlar katılacakları yarışmanın tarihine kadar(Türkiye’de Mart ayının ilk haftası, sezon süresi: 8-9 hafta) kendi robotlarını tasarlayıp imal ederler.

Woodie Flowers

FIRST’ün kuruluşunun ardından Dean Kamen ve Woodie Flowers ikilisi FIRST Robotics Competition’un geliştirilmesi üzerine çalışmaya başlamışlardır. Woodie, Gracious Professionalism® terimini türeterek ve her eyleminde anlamını destekleyerek FIRST felsefesini oluşturmakta önemli rol oynayan kişilerden bir tanesi olarak da bilinir. FIRST'ün 30 yıllık deneyimi boyunca Woodie sadece bir kurucu olmakla kalmamış; bunun yanında FIRST vizyonunun yaşayan bir yansıması, tanıştığı herkes için bir arkadaş, ve tüm FIRST öğrencileri için bir ilham kaynağı olmuştur. Woodie Flowers, 2019 yılında hayatımızdan ayrılsa da, FIRST ailesinde değerlerini yaşatmaya devam etmektedir.

pic