Hakkımızda

Vizyon

Cymurghs’ün vizyonu, Türkiye’nin her şehrinden üyeler kazanarak düzenli aralıklarla projeler düzenleyen ve STEM eğitim modelinin kullanılmadığı bölgelerdeki çocukların kolayca erişebilecekleri bir takım haline gelmektir.

Misyon

Cymurghs’ün misyonu, üyelerini bulundurduğu illerde çok çeşitli komünitelere erişerek STEM ve FIRST değerlerini yaymak, üyelerine kendine özel yeteneklerini kullanabilecekleri, ve bu süreçte robot yapım sürecine aşina olarak mühendislik değerleri kazanabilecekleri bir platform oluşturmaktır.

pic
pic

Peki ya biz kimiz?

Türkiye'nin 15 farklı şehrinden gelen öğrenciler olarak yıl boyunca internet tabanlı sistemler üzerinden ülkemizdeki STEM erişilebilirliğindeki eşitsizliği gidermek adına çalışmalar yürüten Türkiye’nin ilk öğrenci tabanlı FRC takımıyız.

Ne Yapıyoruz?

Geldiğimiz farklı coğrafyalardaki üyelerimiz sayesinde birçok farklı şehirde robotik eğitimleri, STEM - FIRST - teknoloji ve hayallere giden yolu somutlaştırmak üzerine konferanslar, çeşitli FLL takımlarına mentorluklar, toplumumuzda eksik gördüğümüz sosyal faaliyetleri arttırmak adına projeler organize ediyoruz. Ve tabii ki, robot yapıyoruz! Sırt çantalarımızda miller, yanımızdan ayırmadığımız onluk anahtarlar ve alyan setlerimiz sadece sezon boyunca değil, tüm yıl boyunca bizimle!

Dikkat: Yediğin portakalı kumpasla ölçmeyi unutma!

3 Sezonda 9 Ödül

Chairman's Ödülü

Chairman's ödülü, FIRST'ün en prestijli ödülüdür. STEM değerlerini geniş komünitelere yayan ve ayrım yapmadan herkesin mühendislik ile tanışmasını sağlayan takımlara verilir. Ödül sahipleri projeleri ve davranışları ile diğer takımlara örnek oluşturur. Chairman's ödülünü alan takımlar, ülkelerini FIRST Dünya Şampiyonası'nda temsil etme hakkı kazanırlar.

Mühendislikte Mükemmellik Ödülü

Mühendislik sürecini profesyonel bir yaklaşımla oluşturan takımlara verilir. Robotun tasarım sürecindeki planlamalar, kullanılan yöntemler, mühendislik becerileri ölçülür. Uluslararasında değerlendirilen 2021 sezonu robotumuz Baby Simurg ile, Türkiye'den bu ödüle layık görülen tek takım olduk.

Kontrol Sisteminde İnovasyon Ödülü

Elektronik, mekanik ya da yazılımsal açıdan özgün ve yenilikçi bir kontrol sistemi veya parçalar tasarlayan takımlara verilir. Ayrıca ödülün verilmesinde, hazırlanan yazılımın oyunun rekabetine uygun olması, benzeri bulunmaması ve pratik olması da önemli faktörlerdir. Cymurghs, PID kontrol tekniklerini oyunun kurallarına uygun olarak robotuna başarıyla uygulayarak katıldığı ilk yarışma olan Turkish Off-Season 2018’de bu ödülü almaya hak kazanmıştır.

Rookie All Star Ödülü

Yarışmaya katılan rookieler arasındaki en çok etki alanına ulaşan ve yarışmanın her alanında örnek bir performans sergileyen takımlara verilir. Cymurghs ve Cymurghs’ün başlatıp sonrasında asiste ettiği FRC takımı Tuku 8246 ile joint team olarak katıldıkları Ankara Off-Season’da yaptıkları projeler ve geleceğe yönelik planlarındaki detaylar ile bu ödülü almaya hak kazanmıştır.

Dean’s List Ödülü

Yarışmaya katılan tüm öğrenciler arasındaki FIRST değerlerini benimseyerek uygulayan ve takım için yaptığı fedakarlıkları ile öne çıkan öğrencilere verilir. İstanbul Regional 2019 yılında bu ödülü almaya hak kazanan öğrencimiz, Amerika’da gerçekleşen Houston Dünya Şampiyonası’nda FIRST’ün kurucusu Dean Kamen ile tanışmak üzere çağrılmıştır. 2021 INFINITE RECHARGE at Home sezonunda ise takım kaptanımız bu ödülü takıma bir kez daha kazandırarak başarıyı taçlandırdı ve Amerika'ya gitme hakkı kazandı.

Jüri Özel Ödülü

yarışmada belirlenen ödül kriterlerinin dışında kendi alanlarında uzmanlaştıkları özellikleri ve dikkat çekici başarıları sayesinde jürilerin ilgisini çeken takıma verilir. Cymurghs, İstanbul Regional 2019, Ankara Off-Season 2019 ve İstanbul Regional 2020 yarışmalarında gösterdiği farklı coğrafyalardan öğrencileri bir araya getirip bunun koordinesini yönetebilmesi ve takım içi samimi tavırları ile jürilerin ilgisini çekerek bu ödülü almaya hak kazanmıştır.

pic pic

Takım Değerlerimiz

Cymurghs olarak ulaştığımız insanlara ve takım üyelerimize neler öğretmeyi hedefliyoruz?
 • ✔ Engineering Skills

  Mühendislik; var olanı keşfetmek değil, yeni bir şey üretmektir. Bu anlamda, matematik ve fizik değerlerini robot yapım süreci ile birleştirerek, üyelerimizin eğitim süreçlerini birebir haftalık görev kartları ile takip ediyoruz.

 • ✔ Research

  Spesifik bir konu üzerine araştırma yapabilme, günümüz iş dünyasında en çok aranan yeteneklerden biridir. Takımımızda, araştırma yapma süreci yönetimini ve rapor yazma becerilerini mentorlarımızın research yapmaya yönlendiren özenle hazırlanmış research taskları ile öğretiyoruz.

 • ✔ Peer to Peer Experience Transmission

  En iyi öğretmen, arkadaşlarımızdır. Kendini sürekli yenileyen ve dinamik bir yapıya sahip olan takımımızda, geçmiş üyelerimiz ve üniversite öğrencilerinden oluşan aktif mentorlarımız ile yaş aralığını küçük tutarak samimi ve kalıcı bir eğitim ortamı yaratıyoruz.

 • ✔ Learning While Working

  Lise çağındaki öğrenciler olarak genel olarak üniversiteye geçmeden iş deneyimi kazanma fırsatı yakalayamıyoruz. Cymurghs olarak üyelerimize erken yaşta birçok meslek dalını tanıtma ve o alanda çalışma fırsatı oluşturarak doğru meslek seçimi yapmalarını asiste etmiş oluyoruz.

 • ✔ Career Mentoring

  “İleride ne olacağım?”, “Hangi konuda yetenekliyim?” gibi soruların cevabını vermekte zorlanan birçok öğrenci bulunuyor. Pazarlama, yönetim, yazılım ve mühendislik gibi birçok alanda deneyimli mentorlarımız ile, hayallere giden yolun nasıl çizilip somutlaştırılacağı ve bu yolda nasıl ilerleneceği konusunda üyelerimizi cesaretlendiriyoruz.

 • ✔ Cultural Exchange

  Sabahları boyoz fotoğrafıyla uyanıp, öğle yemeğinde Adana kebabı görmek nasıl olur? Birçok farklı coğrafyadan kişileri bir araya getiren takımımız, bu kültürleri de tek platformda toplamamızı sağlıyor. Aynı ortamda ülkemizin çok farklı geleneklerini görerek, üyelerimizin genel kültürlerini altırmalarına uygun bir paylaşım alanı yaratmış oluyoruz.

 • ✔ Teamwork & Fun!

  FIRST’ün de dediği gibi, eğlenmeyi unutmayın! Birbirimizi yılda sadece yarışmalarda görebilen takım üyelerimiz, sadece online araçları kullanarak koordine olma ve birlikte çalışma konusunda oldukça deneyim sahibidir. Çalışırken birlikte gülüp stres olunca dans etmek burada anormal bir özellik değil!